Taze ve Dondurulmuş Gıda Taşımacılığı

Soğuk zincir nedir, Neden önemlidir?

Et, süt, balık ve donmuş ürünler gibi hassas gıdaların korunmasında “Sıcaklık” çok önemli bir parametredir. Sıcaklık değişimleri, mikroorganizmaların üremesine neden olarak ürünlerin fiziksel, duyusal ve kimyasal yapılarının bozulmasına sebebiyet verir. Bu nedenle mikroorganizmaların ürememesi ve gıdaların tazeliğinin bozulmaması için soğuk zincirin üretimden tüketime kadarki tüm aşamada kırılmaması gerekir.

Bir gıda ürününün, üreticiden tüketiciye ulaşımına kadar taşıma ve depolama sürecinde doğru sıcaklıkta korunması ciddi bir yükümlülük aslında. Üstelik sıcaklık özellikle et, süt, balık ve donuk ürünler gibi kolay bozulabilir gıdaların korunmasında çok daha fazla önem kazanıyor. Çünkü istenmeyen sıcaklık değişimleri ve hijyenik olmayan koşullar mikro organizmaların üremesine neden oluyor. Konunun insan sağlığını çok yakından ilgilendirdiğinin bilinciyle üretici ve tüketici farkındalığının yaygınlaşmasında iletişim kanallarının çok daha verimli şekilde kullanılması gerekiyor aslında. Bu konunun tüketici ayağında yer alan bizler, zararsız gibi görünen ihmallerin dönüşü olmayan israflara ve sağlık sorunlarına yol açabileceği gerçeğiyle karşılaşıveriyoruz.

RAMTAŞ olarak müşteriden gelen talep doğrultusunda gelen taze ve donmuş gıda, balık, deniz ürünleri, ilaç ve ilaç hammaddesi, çikolata, süt ve süt ürünleri, unlu mamüller, yaş sebze ve meyve v.b. gibi özellikli taşıma gerektiren ürünlerin sevkiyatı ve ürünün hayat seyrinin doğru sıcaklık ile tüketiciye ulaşmasını sağlamaktadır. Talebe göre katma değerli çözümler sunarak uygun rutlar ile teslimat sürecini kısaltarak, operasyonel giderleri minimize ederek müşteriye de maliyet düşürücü çözümler üretmektedir.

Soğuk gıda taşımacılığında en çok kullanılan ürünler olarak, +4 ila +8 arası derecelerde taşınan; et ve et ürünleri (beyaz et, kırmızı et), süt ve süt ürünleri ve diğer gıda maddeleri dikkat çeker.

RAMTAŞ, soğukta muhafaza edilmesi gereken ürünlerin +25 C'den -25 C'ye kadar muhafazalı olarak taşımalarını sağlamaktadır. Özel tasarım araçları ile Frigo Taşımacılıkta da iddialı olan RAMTAŞ ürünlerini tam zamanında teslim etmek birinci önceliğidir.

Bu ürünlerin tazeliği ve kalitesinin korunması için, THERMOKİNG ile donatılmış FRC ve ATP belgeli, ortamı yalıtımlı, frigorifik araçlarla taşıma yapılması elzemdir.